Obamovi psi sejmou nepřítele do 10 sekund

13. dubna 2010 v 7:00 | Werush
Pořádně ostří jsou belgičtí ovčáci, které při ostraze amerického prezidenta využívá Uniformovaná divize Tajné služby.

Naprostou většinu psů z prezidentské ochranky tvoří belgičtí ovčáci Malinois. Jsou vycvičeni tak, aby dokázali nejen vyčenichat výbušniny, ale také zaútočit na vetřelce, kteří by pronikli do areálu Bílého domu.

malinois


Tito psi jsou vzhledem i povahou hodně podobní německým ovčákům, ale podle expertů na bojová plemena jsou mnohem energičtější a pohyblivější. Za výcvik každého takového psa zaplatí američtí daňoví poplatníci asi 4500 dolarů - v přepočtu 90 tisíc korun. Celkem jich v Secret Service "pracuje" pětasedmdesát.

Jsou trénovaní, aby dokázali kořist najít, pronásledovat a pacifikovat. Jak probíhá jejich výcvik? V knize V prezidentově tajné službě to popisuje její autor Ronald Kessler. Pes má vyčenichat výbušninu na vybraném pozemku - když ji najde, ohlásí ji zaštěkáním. Zatím to vypadá jako běžný výcvik obyčejného psa. Rozdíl je v tom, že ovčáci Malinois nejsou za hledání výbušnin odměňováni pamlsky, ale jen červeným míčkem. Psi se tak nerozmazlují a míček, který se dá okusovat, jim slouží i na vybití nahromaděné agresivity.

Psi, stejně jako agenti Tajné služby, musejí procházet pravidelnými prověrkami. Ty se konají jednou měsíčně a mají prověřit zdravotní stav i schopnosti psa. Když se přijímá nový pes, musí nejprve projít sedmnáctitýdenním kurzem ve zvláštním výcvikovém středisku v Marylandu. Tam se psi, kteří už mají dávno hotový základní výcvik, párují s lidskými psovody a učí se reagovat na konkrétní situace, které je při ochraně Bílého domu čekají.

Jediným způsobem, jak se dá proniknout k Bílému domu, je překonat plot. A právě na to jsou psi cvičení - jakmile to někdo udělá, bezmála padesátikilový ovčák se po něm vrhne. Pes útočí vždy na střed těla, takže dokáže srazit k zemi i člověka, který váží třikrát tolik co pes. A vyceněné tesáky pár centimetrů od obličeje už odradí od úmyslu vstát i pořádně fanatického útočníka…

Každoročně tito psi zakročí proti několika desítkám narušitelů areálu Bílého domu. V naprosté většině se jedná o turisty, kteří se pokoušejí získat lepší úhel na fotku, nebo o neškodné šílence, kteří chtějí prezidentovi osobně sdělit něco "zásadního". Psi narušitele jen znehybní a na zemi ho udrží, než dorazí ERT, neboli Tým pohotovostní reakce. Podle Tajné služby psi dohoní narušitele do deseti sekund.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tenny Tenny | Web | 13. dubna 2010 v 19:19 | Reagovat

Nikdy nebudu chtít spáchat atentát nebo něco takovýho na Obamu!:D:D:D
Pejsci roztomilí,ale zabijáci noo:D:D

2 Nikís Nikís | Web | 13. dubna 2010 v 20:25 | Reagovat

no nechtěla bych být v jejich blízkosti :-D jinak pejsek na obrázku pěkný :-)

3 Werush Werush | Web | 14. dubna 2010 v 21:46 | Reagovat

[1]: No, já taky nemám v úmyslu spáchat nějaký atentát :-D hm..zabijáci...podle toho jak si je vycvičís,tak takoví hafani budou aneb jaký pán, takový pes :-)

[2]: Taky se mi líbí tato rasa. :-)

4 oli oli | Web | 17. dubna 2010 v 8:47 | Reagovat

Tak im by som zkrížiť cestu nechcela... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama