Tři milióny kilometrů dlouhá kometa se ponořila do Slunce

9. června 2010 v 7:00 | Werush
,, Teda stotisícistupňový žár bych opravdu zažít nechtěla, ale jinak zajímavý článek že? Jinak se omlouvám, že máte video ve formě odkazu, jinak to nešlo "

Kalifornským astronomům se podařil jedinečný úlovek. Sledovali a natočili kometu, která se zabořila do Slunce neobvykle hluboko, než se ve stotisícistupňovém žáru zcela rozplynula.

"Podle nás je to první sledování v trojrozměrném prostoru tak hluboko do sluneční korony," uvedla výzkumnice Claire Raftery z univerzity v Berkeley, citovaná serverem Register.com. Společně s kolegy se domnívá, že kometa patřila do rodiny Kreutzových komet, ale vlivem působení Jupitera se v roce 2004 oddělila a změnila svou dráhu.

Záznam letu komety byl dobře viditelný i díky tomu, že se její ocas v blízkosti slunce roztáhl na tři milióny kilometrů. Přiblížení a zanoření do korony, až po rozplynutí sledovali astronomové pomocí STEREO, což je pár družic, které krouží kolem slunce - jedna před Zemí a druhá za ní.
STEREO společně s analýzou údajů na observatoři Mauna Loa na Havaji umožnilo vědcům určit přesně nejen dráhu komety, ale i místo, kam dopadne.


Zdroj: novinky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama